YapıKredi’de Hesap İşletim Ücreti 3600 TL !

By | Şubat 12, 2017

Yanlış hatırlamıyorsam 13-14 yaşımdan beri YapıKredi müşterisiyim. Babam biz küçükken harçlıklarımızı asla elden vermezdi. Bankaya yatırırdı. Ve takdir edersiniz ki “YapıKredi” hesabıma yatırırdı. Şuan 32 yaşımdayım ve neredeyse 20 yıldır hayatımdaki tüm para akışım YapıKredi üzerinden gerçekleşiyordu. Ancak artık bana pahalıya mal olmaya başladı. Sadece YapıKredi bankasından bir hesap numaram var diye her yıl cebimden çıkan 3600 liradan fazla para oluyor.

Bunu şube yetkilileriyle görüştüm, yapıkredi çok pahalı bir banka dedim. Dediğim hiç bir şeye itiraz edemediler ancak bir çözüm de bulamadılar ne yazıkki.

Şimdi siz de içinizden soruyorsunuz nasıl bir maliyet bu. İnanın EFT ücreti felan değil. Sadece bir hesabım olsa giriş bile yapmasam cebimdem bu para çıkıyor.

Nasıl mı ?

Yaptığım iş gereği insanlar türkiyenin dört bir yanından benim hesabıma 50 ile 100tl arasında para yatırıyorlar. Ve bu insanlar genelde ellerinde nakit para ile YapıKredi ATM’sine gidiyorlar ve oradan kartsız işlemle benim hesabıma bu parayı yatırıyorlar. Ancak o da nesi ? yapıKredi , bir başkası benim hesabıma kartsız işlemle para yatırırken tamı tamına 9 TL ücret kesiyor. Şimdi müşteriyi düşünelim, adam elinde 50TL ile bankamatiğe gidiyor, yatırılcak para kısmına 50tl yazıyor, bankamatik ondan 59tl yatırmasını istiyor. Ancak o da nesi ? bankamatik 5tl lik banknot almıyor ve demir para almıyor. O yuzden müşteri 60 TL yatırmak zorunda kalıyor, bankamatikte eğer bozuk para unitesi varsa 1TL’yi iade ediyor musteriye. Ancak çoğu zaman müşteriler hazırlıksız yakalandığı için telefonla bana ulaşıyorlar ve bende onlara yatırılcak meblag kısmına 41tl yazmalarını öneriyorum banka da üzerine 9tl koyunca 50 oluyor sorun kalmıyor.

Senede bu şekilde bana para yatıran 400 Kişi oluyor. Sadece yapıkredi ile çalıştıgım için 400×9 = 3600 TL para ödemek zorunda kalıyorum yapıkrediye. Sonra bir bakıyorum ki Aralık ayınca benden 150 TL de hesap işletim ücreti kesilmiş, ardından 90 TL kredi kartı yıllık aidatı.. Ulan ne oluyoruz ?

YapıKrediden ticari ve bireysel kredi de kullanıyordum. Kendilerine faiz getirim de mevcuttu. Ve tüm harcamalarımı kredi kartı ya da banka kartı ile yapmaktayım. Kredi kartı ve bankamatik kartımdan ayda ortalama 20bin tl’lik bir alışveriş yapılıyor. Bu da en az nereden baksanız %1.5 dan hesap edilirse 300TL sırf pos hareketlerinden ayda benim kazandırdıgım para demek. Senede nerden baksanız 3600 lira da kredi kartı ve atm kartı hareketlerinden onlara komisyon gelirim mevcut. Ne etti ? 7200 TL ! Ayrıca bu bankada 7 tane otomatik fatura ödeme talimatımda mevcuttu. Ve bu banka hala benden eft ücreti alıyor, hala hesap işletim ücreti alıyor hala kredi kartı aidatı alıyor.

 

Elveda YapıKredi !!

 

Şimdi hangi bankayı mı kullanıyorum ?  CepteTeb, teb bankasının şubesiz bankacılığı. Finansbank’ın enpara’sı gibi. Eft/havale ücreti kesinlikle yok. ATM’den kartsız para yatırma işlemlerinde 5TL’kesiyor. Kart aidatı almıyor. Ve hesabınızda atıyorum 10.000 TL varsa, siz hiç bir şey yapmasanız bile ertesi güne 2,25Tl gibi bir rakam faiz geliri yansıtıyor. Bunu iptal edebiliyorsunuz. Borsa ve hissesenedi işlemleri yapabilmek için şubeye gidip 912739812 sayfa evrak imzalamanıza gerek kalmıyor. Tüm sözleşmeler online, okudum anladım kabul ediyorum demeniz yeterli oluyor. hayatım kolaylaştı ve üzerimden yük kalktı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir