Vosvosunuz tekliyorsa

By | Şubat 1, 2011

Merhabalar, en son aldığım kırmızı vosvos, ben almadan önce bayağı uzun süredir yatıyormuş. Sahibi de işinden gücüncen dolayı adam gibi binemediği için de satmaya karar vermiş.

Vosvosu alıp istanbula getirdiğimizde, ilk başta karburatorlerini temizlettik. Ancak sabit hızda giderken bir tekleme yapıyordu ara ara.. Acaba nerden yapar nerden yapar dedik. Karburatorler hava mı alıyor acaba dedik ? Manifoldun contalarını karburatorlerin contalarını değiştirdik. Problem gitmedi. Sonra bujileri değiştirdik problem yine gitmedi..

En sonunda şans eseri buji kablolarının içine bir baktık ki ne haldeymiş.. buyrun resmi..

 

Yıllarca yatmaktan artık çürümüş.. bu kablodan elektrik geçmeye tenezzül edermi sizce ? Ben olsam geçmezdim 🙂 Hal böyle olunca buji kablolarının iletken kısımlarının temas ettiği heryeri kontrol ettik. Distributor kapağınd iletkenler paslanmış, bobindeki iletken paslanmış. Haliyle hepsini değiştirdik sıfırlarını taktık. Ve bir de ne görelim ? Tekmele gitti 🙂

Motorunuzun iyi durumda olduğuna inanıyorsanız ve bunun gibi bir tekmele problemi varsa, ilk iş ateşleme sisteminin elemanlarına bakın 150-200liranız varsa da hepsini sıfırlarıyla değiştirin derim. Benim aldığın aracın motoru daha 4500km idi. Yep yeni motor. O yuzden içerlerde birşey olacağına ihtimal bile vermedim. İhtimal veriyor olsanız dahi önce ateşlemeyi yenileyin. gitmediyse sorun o zaman diğer yerlere bakın. Yaptıgınız harcama boşa giden bir harcama değil, sonucta bugun patlak vermese yarın verebilirdi ? Bahaneyle parça sıfırlamış oluyorsunuz işte.

Şuan çok şükür motor saat gibi işliyor. Motorun resmini burada hiç paylaşmamıştım. Onu da göstereyim dedim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir