Validation of Viewstate MAC failed

By | Ocak 11, 2009

Yeniden merhabalar, işte meşhur hata ” validation of viewstate MAC failed ” belgeci.com’a üye olmaya çalışırken çoğunuzun aldığı hata buydu. Ne mutlu ki artık almıyorsunuz. Ne hikmetse bu hatayı FireFox kullandığınız zaman kesinlikle almıyorsunuz. Ancak Internet Explore ve türevlerini kullandığınız zaman nedense üye olmaya çalışırken ya da belge yollarken ya da bu işi genellersek veri tabanına birşeyler yazdrıamaya çalışırken alıyordunuz. Bu sorunun asp.net 2.0 ‘dan kaynaklanan büyük bir bug olduğunu söyledi bana araştırmalarım. Bazı yabancı forumlarda bu durumun daha çok, asp.net sitelerinde çok hızlı sayfadan sayfaya geçmeye çalışırken karşılaşılan bir problem olduğunu söylemişler, ama çözüm üreten pek yok açıkçası. Bende çözümü bulana kadar deyim yerindeyse akla karayı seçtim.

 

Ancak web.config dosyanızda systemweb boğumunun altına ekleyeceğiniz şu satır , siz de benim gibi Insert işlemleri yaparken hata alıyorsanız hayatınızı kurtaracaktır.

<pages validateRequest=”false” enableEventValidation=”false” viewStateEncryptionMode =”Never” >

bu ayarları kullanmanın bazı güvenlik açığı problemleri yaratabileceğini düşünenler var, ancak varsa da var diyorum. Hiç çalışmamasından sa birkaç açıkla çalışsın daha iyidir derim 🙂

 

Umarım sizin de hayatınızı kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir